Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Św. Michała Archanioła
w Wojsławicach

„Idźmy naprzód z nadzieją….”

            Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją…” stanowi  zaproszenie i znak tego, by przez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Wielkiego świętego Papieża Polaka Jana Pawła II.

            Jednym z głównych  wymiarów pontyfikatu Świętego Jana Pawła II było ukazywanie Kościołowi i światu nadziei. Nadzieja – to słowo wyjątkowe. Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia – mówił w Homilii w Gdańsku w 1987 roku Jan Paweł II – wybrzmiały te słowa w czasie uroczystej akademii w Świątyni Parafialnej dla uczczenia XVII Dnia Papieskiego. Dzieci i młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej dla upamiętnienia świętego Jana Pawła II i Jego nauczania zaprezentowała głęboki treściowo montaż słowno-muzyczny wraz z prezentacją multimedialną pod kierunkiem Krystyny Radomskiej i Katarzyny Lackowskiej.

            Nadzieja widzi to, co niewidzialne, czuje to, co niewyczuwalne i zdobywa to co nieosiągalne.

            Niech złote myśli świętego Jana Pawła II stanie się dla nas światełkiem w mroku, trafią do naszych serc i pomogą zmienić życie na lepsze – zachęcali młodzi aktorzy.

            Ksiądz Proboszcz Zbigniew Kasprzyk wyraził słowa uznania i wdzięczności dla szkolnych artystów z pokolenia JP II, za piękny występ przypominający życie i Wielki Pontyfikat Piotra naszych czasów. Licznie zgromadzeni parafianie nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

            Odbyła się również zbiórka ofiar na żywy pomnik Jana Pawła II – na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, pochodzącej z małych środowisk.

Krystyna Radomska

Imieniny Parafii Wojsławice

           29 września wspólnota parafialna wojsławickiego Kościoła przeżywała wspaniałą uroczystość odpustową ku czci Michała Archanioła-patrona naszej parafii. Dobrego Boga wielbili i wysławiali zgromadzeni parafianie i goście na Mszy Świętej, sprawowanej pod przewodnictwem ks. Prałata dr Eugeniusza Derdziuka, proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, kustosza Sanktuarium-świadka wiary i cudów, które dokonują się za wstawiennictwem Matki Bożej Krasnobrodzkiej, Pani Roztocza i Ziemi Zamojskiej. Sumę odpustową współkoncelebrował nasz rodak Kazimierz Szerement i ks. Zbigniew Kasprzyk.

           Kaznodzieja w homilii przypomniał, akcentował i zachęcał: Święty Michał Archanioł (którego imię oznacza „Któż jak Bóg”) walczy z szatanem, upadłym aniołem, który zbuntował się przeciwko Bogu. Walka ta trwa wciąż we współczesnym świecie, a skończy się triumfem Boga i Jego aniołów. Święty Michał jest patronem Kościoła, czyli zgromadzonej przez Jezusa wspólnoty uczniów, wspólnoty ludzi powołanych do zbawienia. Jest on posłany przez Boga do pomocy w przeciwnościach, jakie wiążą się z pokusami, na które wciąż jesteśmy narażani w codziennym życiu. Módlmy się do Św. Michała-Wodza Zastępów anielskich, by w naszym życiu królował Bóg i by było ono świadectwem służby dobru i prawdzie.

            Duszpasterz zgromadzonemu Kościołowi postawił również do rozważenia pytanie: Co to znaczy być sobą? To znaczy kim? W życiu religijnym i moralnym człowiek musi się zastanawiać nad tym, co znaczy być sobą. Każdy bowiem dzień niesie sytuacje, w których dokonujemy wyborów, jak się zachować, jak postąpić, które dobro wybrać. Być sobą w pozytywnym znaczeniu jest zaspokajaniem rzeczywistych i prawdziwych potrzeb człowieka. W tym sensie być sobą to znaczy po prostu być człowiekiem, czyli zachowywać się jak człowiek. Dla nas ludzi wierzących, człowiek znaczy bardzo wiele, ponieważ wierzymy, że Bóg stworzył nas na swój obraz. Rozumienie hasła „być sobą” wiąże się z pokorą. Prawdziwa pokora to umiejętność widzenia w prawdzie swojego życia, swoich zalet, ale także wad-uwrażliwiał kaznodzieja.

            Uroczystości odpustowe ku czci Patrona parafii uświetniał modlitewny piękny śpiew Scholii parafialnej, a także obecność harcerzy z Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej, zgromadzone Poczty Sztandarowe, obecność Strażaków, a także liczna grupa kapłanów z sąsiednich parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Archidiecezji Lubelskiej. Po uroczystej procesji wokół Świątyni parafialnej gospodarz parafii - ks. proboszcz Zbigniew Kasprzyk wyraził swoją wdzięczność Panu Bogu za otrzymywane łaski i piękną pogodę, kapłanom za posługę duszpasterską i  zgromadzonemu Kościołowi za wspólną modlitwę.

Tekst Krystyna Radomska
Zdjęcia Marek Wepa

Msze Święte

Niedziele i święta

9:00; 10:30; 12:00; 17:00 (zimą 16:00)

Dni powszednie:

8:00 i 17:00 (zimą 16:00)