Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Św. Michała Archanioła
w Wojsławicach

Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka, dlatego też uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Wojsławicach Kolonii wraz z wychowawczyniami Teresą Lackowską i z Bożeną Zduńczuk oraz z księdzem Zbigniewem Kasprzykiem proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach, pojechali na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu za otrzymaną łaskę. Dzieciom towarzyszyli rodzice.

Pierwszym etapem pielgrzymki była msza św. odprawiona w kaplicy Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy przez księdza Zbigniewa Kasprzyka, któremu posługiwali chłopcy i dziewczynki z klas III. Podczas mszy św. wszyscy mogli usłyszeć kazania wygłoszonego przez tamtejszego księdza Jana Pęzioła, z którego dowiedzieli się o historii parafii w Wąwolnicy, o objawieniach i cudach dokonanych przez Matkę Bożą Kębelską. Wyjeżdżając z Wąwolnicy uczestnicy odwiedzili kaplicę objawień Matki Bożej Kębelskiej w Kęble. To tu jak podaje kronika parafialna, wśród lasów, gdzie znajdowała się figurka Matki Bożej, Tatarzy rozbili obóz, gromadzili łupy i więzili jeńców. Na ogromnym głazie ustawili Matkę Bożą i wyszydzali ją.

Wtedy nad Matką Boską ukazała się jasność i figurka uniosła się w górę, zatrzymując się na lipie. Ten widok wystraszył Tatarów i uciekli w popłochu. Na tę pamiątkę dziedzic Otto Jastrzębczyk wybudował drewniany kościół, a obecnie znajduje się tam kaplica wybudowana w 2008 roku, jako wotum na 730-lecie objawień.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kazimierza Dolnego, które rozpoczęło się od rejsu statkiem po Wiśle. Następnie wraz z przewodnikiem odbył się spacer ulicami Kazimierza, wejście na Górę Trzech Krzyży, zwiedzanie zamku, wieży widokowej, Baszty, a także najstarszej świątyni w Kazimierzu Dolnym czyli Kościoła Farnego. Atrakcją tego miejsca są niewątpliwie najstarsze w Polsce czynne organy z 1620 roku, jak również dziewiętnasto wieczne obrazy, rokokowe tabernakulum, a także świecznik w kształcie głowy jelenia z orginalnym porożem. Spacer pielgrzymi zakończyli na Rynku Dużym przy Kamienicy Przybyłów na ścianie której, wymodelowane jest za pomocą rzeźby motto, z którego płynie przesłanie aby w życiu być lotnym jak gryf, walecznym jak kozioł, odważnym jak lew i przebiegłym jak lis. Przyjemnym doznaniem dla uczestników była przejażdżka meleksem do wąwozu Korzeniowy Dół. Podczas jazdy można było usłyszeć m.in. legendę o kazimierskim koguciku, który dzięki pomocy zakonnic i święconej wody nie został zjedzony przez diabła    i do dzisiaj gości na Rynku Kazimierskim w tradycyjnie wypiekanych kogucikach.

Nawet piękne i ciekawe miejsca mogą przybliżać nas do Boga, dlatego za wszystko i wszędzie powinniśmy Mu dziękować słowem, modlitwą i czynem, tak jak zrobiły to dzieci ze szkoły w Wojsławicach Kolonii.

Tekst Anna Kowalczuk

 

Msze Święte

Niedziele i święta

9:00; 10:30; 12:00; 17:00 (zimą 16:00)

Dni powszednie:

8:00 i 17:00 (zimą 16:00)